Markkinatiedon lähteitä

Markkinatiedon lähteitä

Alan markkinatietoa on saatavilla useista eri lähteistä. Meriteollisuuden eurooppalainen kattojärjestö SEA Europe tarjoaa Market Monitoring -raportin, joka ilmestyy neljännesvuosittain. Raportti on saatavissa Meriteollisuus ry:n jäsenille. Laivabrokereilta on saatavissa läheltä markkinoita peräisin olevaa tietoa sekä hyviä näkemyksiä alan tulevasta  kehityksestä. Lisäksi muita alan markkina- ja tilastotietoa toimittavia tahoja ovat erilaiset konsultit, luokituslaitokset ja järjestöt. Myös seminaarit ja konferenssit sekä alan lehdet ovat hyviä tiedonlähteitä.

 

Lähteitä

Lähde Tyyppi Linkki
     
Broker/research    
     
Clarksons Shipbuilding Club broker/research http://www.clarksons.com/services/research/shipping-and-trade/
Clarksons Offshore Club broker/research http://www.clarksons.com/services/research/offshore-and-energy/
Barry Rogliano broker http://www.brsbrokers.com/
     
Konsultti    
     

IHS Petrodata Offshore Marine Monthly

konsultti

 

https://www.ihs.com/products/offshore-marine-monthly-news.html

IHS Global Supply Vessel Forecast

konsultti https://www.ihs.com/Info/en/a/ods-petrodata/marine-vessel-data.html

IHS Petrodata Offshore Field Development Monthly

konsultti https://www.ihs.com/products/offshore-development-monthly-news.html

Alphaliner weekly & monthly newsletter (container shipping)

konsultti/uutiskirje http://www.alphaliner.com/
Alphabulk monthly (bulk shipping) konsultti https://public.axsmarine.com/publications
IHS Maritime Sea-web konsultti https://ihsmarkit.com/products/sea-web-maritime-reference.html
IHS Fairplay WSE Desktop konsultti https://www.ihs.com/products/maritime-world-shipping-encyclopedia.html
Maritime Intelligence konsultti https://maritimeintelligence.informa.com/
Westwood Global Energy Group konsultti https://www.westwoodenergy.com/
Shippax konsultti http://www.shippax.se/
Moore Stephens: Shipping Confidence konsultti http://www.moorestephens.com/sectors/shipping
BRL Shipping Consultants konsultti http://www.brldata.com/
     
Ammattilehti    
     
Lloyds List ammattilehti (online) http://www.lloydslist.com/
Tradewinds ammattilehti (online) http://www.tradewindsnews.com/
Upstream ammattilehti (online) http://www.upstreamonline.com/
Hellenic Shipping News ammattilehti (online) http://www.hellenicshippingnews.com/
World Maritime News ammattilehti (online) http://worldmaritimenews.com/
Splash 247 ammattilehti (online) http://splash247.com/
Cruise & Ferry ammattilehti (online) https://www.cruiseandferry.net/
Cruise Industry News ammattilehti (online) https://www.cruiseindustrynews.com
Maritime Executive ammattilehti (online) https://.www.maritime-executive.com
     
Luokituslaitos    
     
DNV GL luokituslaitos https://www.dnvgl.com/
Lloyds Register luokituslaitos http://www.lr.org/en/
     
Muut    
     
Ship2Yard tietokanta http://www.ship2yard.com
Offshore Energy Today offshore -uutiskatsaus (online) http://www.offshoreenergytoday.com
Rystad Energy offshore konsultti http://www.rystadenergy.com/
Danish Ship Finance rahoitusyhtiö http://www.shipfinance.dk/
     
     

 

   
     

 

Meriteollisuus ry tarjoaa tarvittaessa lisätietoa lähteiden sisällöstä. Yhteystietomme löydät täältä.