Rautaheimo
Uutinen

Patrik Rautaheimo Meriteollisuuden hallituksen puheenjohtajaksi

Meriteollisuus ry:n sääntömääräinen syyskokous pidettiin ke 9.11.2022 kulttuurikeskus Hanasaaressa. Lähes 40 jäsenyritystemme edustajaa oli mukana keskustelemassa yhdistyksen ensi vuoden toiminnasta. Vuosikokous päätti, että nykyiset jäsenmaksuluokat ovat voimassa myös ensi vuonna. Kokouksessa vahvistettiin yhdistyksen strategiateemat sekä visio ”Suomessa on maailman kyvykkäin meriteollisuusverkosto, joka kasvaa hallitusti tuottaen älykkäitä, puhtaita ja vastuullisia ratkaisuja kaikille meriteollisuuden sektoreille.” 

Meriteollisuus ry:n vuoden 2023 hallitukseen valittiin:

  • Toimitusjohtaja Patrik Rautaheimo, Elomatic Oy 
  • Senior Advisor Jyrki Heinimaa, Rauma Marine Constructions Oy 
  • Toimitusjohtaja Jaakko Mäkikalli, IS Mäkinen Oy 
  • Varatoimitusjohtaja Tapani Pulli, Meyer Turku Oy 
  • Senior Vice President Antti Ruohonen, ABB Oy 
  • Toimitusjohtaja Reko-Antti Suojanen, Aker Arctic Technology Oy 
  • Vice President, Field Services & Workshops, Stefan Wiik, Wärtsilä 
  • Toimitusjohtaja Juha Ilvonen, Marioff
  • Toimitusjohtaja Mikko Mäkiranta, Merima

Syyskokouksen jälkeen pidetyssä uuden hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Patrik Rautaheimo sekä varapuheenjohtajaksi Jyrki Heinimaa. Uuden hallituksen toimikausi käynnistyy vuoden 2023 alussa.